Zasady działania nowoczesnego ogrzewania promiennikowego (IR)
w porównaniu z tradycyjnymi metodami ogrzewania
Zadaniem systemów grzewczych jest zapewnienie komfortowych warunków cieplnych ludziom, odpowiednio do wykonywanej przez nich pracy. Istnieje wiele sytuacji, w których konwencjonalne metody ogrzewania zawodzą, gdyż są nieskuteczne, nieekonomiczne, nieekologiczne i drogie, a ciepło nie dociera wszędzie lub się rozprasza.
Skutecznym rozwiązaniem większości tego rodzaju problemów jest zastosowanie elektrycznych reflektorów ciepła TERM 2000. Są to nowoczesne urządzenia grzewcze, w których nośnikiem energii cieplnej są krótkie fale podczerwone (IR) o maksimum energii przypadającej dla długości 1,2 µm wytwarzane przez udoskonalone żarniki Gold HeLeN firmy Philips.
Energia niesiona przez fale zostaje zamieniona na energię cieplną - na zasadzie absorbcji - dopiero w momencie zetknięcia się z powierzchnią, na którą pada na zasadzie absorbcji.
Inaczej mówiąc energia wypływająca z reflektora ciepła przechodzi bez strat przez powietrze i ogrzewa osoby oraz przedmioty znajdujące się w polu jej padania. Reflektory nie ogrzewają bezpośrednio powietrza a cała emitowana energia trafia do odbiorcy, dając pożądany komfort cieplny. Powietrze zostaje ogrzane w sposób wtórny, czyli na skutek oddania energii przez uprzednio nagrzane powierzchnie.
W inwencjonalnych systemach grzewczych, które wytwarzają energię w zakresie fal długich i średnich, ciepło tracone jest bezpowrotnie podczas przesyłu. Zamiast ogrzać ludzi i przedmioty znajdujące się w obiekcie rozprasza się ono i gromadzi pod stropem. Ponadto systemy te zwykle wymagają długich okresów przedgrzewczych w celu osiągnięcia docelowej temperatury, a często nawet całodobowego grzania, co znacznie podnosi koszty eksploatacji.